A retina leválása sikeres műtét nélkül a szem megvakulását okozza. Nagyfokban rövidlátókon gyakoribb, és a kockázat a rövidlátás mértékével nő.
Egyes esetekben sikerül retina szakadást diagnosztizálni még a leválás kialakulása előtt, mely lézerrel vagy fagyasztással elzárható és így a retina leválása megelőzhető.
Abban az esetben ha már folyadék kerül a látóhártya alá, lézerrel már nem előzhető meg a további leválás. Ilyen esetekben sürgős műtét szükséges.
FONTOS! A retina szakadás gyanújelei: a látótérben egyik napról a másikra felszaporodott úszkáló homályok, esetleg fényjelenségek (villámlás) látása. Ilyen esetben haladéktalanul szemorvoshoz kell fordulni!
Műtét közbeni fotó, látóhártya leválás elleni műtét (vitrektómia) során
Nagyfokú rövidlátókon a látást a retina alatti rendellenes érképződés (CNV = choroideal neovascularisation) kialakulása is veszélyezteti. Ilyen esetekben a beteg az éleslátás központjában (ahová néz) foltot, torzítást lát. Kezelés nélkül általában hegesedés, jelentős és tartós látásromlás alakul ki. A kialakult pigmentált heget Fuchs foltnak is nevezik.
Az állapot anti-VEGF injekciókkal vagy fotodynámiás kezeléssel -a heg kialakulása előtt- jó eredménnyel kezelhető.
CNV talaján kialakult hegesedés rövidlátó betegen
A nagyfokú rövidlátó szemekben sorvadásos foltok alakulhatnak ki a retinában, ezeken a területeken hiányoznak a fényérzékelő sejtek, tehát ezek a területek nem látnak. Ha a sorvadás eléri az éleslátás helyét, a látás nagyon megromlik. Az állapot kezelésére hatékony gyógyszerünk nincs, intenzív ilyen irányú kutatások zajlanak.
Rövidlátó beteg szemfenéki fotója. A sárgás területek sorvadt, nem látó részeket jelölnek
Nagyfokú rövidlátó szemeken a szemgolyó külső burkának folyamatos, lassú tágulását a látóhártya nem képes követni, egyes esetekben a látóhártya emiatt a húzó hatás miatt helyéről előemelkedik, vagy akár ki is lyukadhat. Egyes esetek műtéttel gyógyíthatóak.
Rövidlátó szemen a retina belső felszínének feszülése a látóhártya rétegekre válását okozza (OCT felvétel)
A nagyfokú rövidlátók között az átlagnál lényegesen gyakoribb a zöldhályog.
Nagyfokú rövidlátókon nehéz lehet a látótér vizsgálat és az idegrostréteg vastagság mérés eredményének értékelése. Emiatt az ilyen zöldhályog felismerése és követése nem egyszerű.
Kezelésének lényege- ahogy a többi glaukóma fajtánál- a szemnyomás csökkentése.
Nagyfokban rövidlátó, glaukómás beteg látóidegfőjének fényképe