A retina és az üvegtest műtétei
A látóhártya (retina) és az üvegtest betegségeinek gyógyítása céljából két fő műtéti típus használatos, ezek a külső bedomborító műtétek és az üvegtesti műtétek (vitrektómia)
Ezek a műtétek egymással, illetve más szemészeti műtétekkel (pl.: szürkehályogműtét) együtt is végezhetők.
Vitrektómia (vitrectomy)
Manapság ez a leggyakoribb vitreoretinális műtéti beavatkozás. Lényege az üvegtesti kocsonya eltávolitása és azt követően a látóhártyán a szükséges beavatkozások elvégzése. A látóhátyán (retinán) való beavatkozásokhoz az üvegtestet el kell (általában minél teljesebben) távolítani.
Fő indikációi:
A látóhártya leválása (retina leválás, ablatio retinae)
Cukorbetegek retinopátiájának szövődményei
Epiretinális membránok
Makula lyukak
A szürkehályogműtétek egyes szövődményei
A szem belsejének gyulladásos betegségei
endophthalmitis
uveitiszekben diagnosztikus mintavétel
Az üvegtest jelentősebb homályainak eltávolítása
leggyakrabban üvegtesti vérzés
Vitrektómia során a sebész a szemgolyót egyes esetekben speciális gázzal (SF6, C2F6, C3F8), illetve különböző szilikonolajokkal tölti fel. A gázok néhány hét alatt felszívódnak, a szilikonolajat néhány hónap után általában eltávolítjuk
A látóhártya bedomborító műtétjei
Ezeket a műtéteket szinte kizárólag látóhártya leválás esetén alkalmazzuk, manapság a vitrektómiás technikák előtérbe kerülése miatt egyre ritkábban. A bedomborító műtét során a szem felszínére (az ínhártyára) a kötőhártya feljfejtése után szilikon alapú, úgynevezett bedodomborító plombákat, vagy szalagot rögzítünk varratokkal. Egyes esetekben a bedomborító szivacsot később el kell távolítani.
Legtöbb látóhártya leválást vitrektómiával is meg lehet oldani, a sebész egyéni gyakorlata, tapasztalata dönti el, hogy melyik eljárást alkalmazza. A kétféle eljárást egyes esetekben kombinálni szükséges.
Míg vitrektómia végzése jelentősen gyorsíthatja a szürkehályog érését, a bedomborító műtéteknek ilyen hatása nemigen van.